přehledný průvodce psychiatrickou péčí
 
 
Nejčastější otázky a odpovědi
 
Jak častá je psychická porucha?
Nejste v tom sám. 5-10% vyhledá pomoc.
Někdo z okolí mi řekl, že se mám jít léčit na psychiatrii.
Zeptejte se na důvody a poraďte se nejprve s psychiatrem nebo vaším praktickým lékařem. Návštěva psychiatra neznamená ostudu nebo "že mě hned zavřou do blázince". Pak se teprve rozhodněte o vhodném postupu. Nemoci duše se dají léčit podobně jako nemoci těla a psychiatr je lékař, specialista na léčbu bolavé duše.
Stačí návštěva ambulance (ambulantní léčba) nebo mě někde zamknou bez mého souhlasu?
V naprosté většině případů stačí ambulantní léčba, to znamená obyčejné pravidelné docházení do ordinace lékaře. K hospitalizaci, tedy k umístění do lůžkového zařízení, je nutný váš souhlas. Podrobněji je toto popsáno zde.
Proč mě nemůže léčit praktický lékař?
V řadě případů praktický lékař stačí. Například u následků dlouhodobého stresu, stavů vyčerpanosti, mírné deprese apod. Domluvte se s ním, zda vás bude léčit on nebo raději doporučí na vaše potíže specialistu.
Když půjdu k psychiatrovi, jsem blázen.
Psychické nemoci jsou mnohem častější než interní ("cukrovka nebo vysoký tlak"), navíc více omezují, trápí a bolí. Čím dříve se léčí, tím lepší je výsledek – spokojený člověk bez potíží.
Co mám za nemoc, nechci k psychiatrovi.
Existuje řada internetových stránek, které se zabývají popisem psychických nemocí. Doporučuji spíše odborně zaměřené (např. www.deprese.com, www.dobry-spanek.cz, www.ordinace.cz, www.hledamzdravi.cz) než než neoficiální poradny. Vyšetření psychiatrem nebo psychologem bude vždy mnohem spolehlivější. Sám sebe nemůže nikdo vyšetřit, dokonce ani když je pacientem sám lékař.
Kdo chodí k psychiatrovi?
Psychiatra (tedy lékaře, který vystudoval lékařskou fakultu) navštěvují lidé s psychickými potížemi, návštěva tohoto specialisty vždy znamená skutečnou léčbu psychického onemocnění. Psychiatr je vždy schopný rozpoznat nemoc, používat léky (podobně jako internista) a podpůrnou psychoterapii (jako psycholog). Podle dalšího zaměřené a vzdělání může psychiatr používat další metody rozpoznávání nemocí (diagnostiky) nebo léčby (některé speciální druhy psychoterapie apod.).
Kdo chodí k psychologovi?
Klinického psychologa (nejde o lékaře, ale o absolventa filozofické fakulty) navštíví lidé, aby se poradili o svém trápení. Lékaři - psychiatři často pacienta k psychologovi odesílají, např. se žádostí o podrobné vyšetření. Podle dalšího vzdělání může klinický psycholog používat léčebné psychoterapeutické metody nebo může doporučit návštěvu psychiatra.
Kdo chodí k neurologovi?
Neurologa (tedy lékaře, který vystudoval lékařskou fakultu) navštěvují lidé s potížemi způsobenými nervovou soustavou s více tělesnými projevy - například s různými záchvaty, křečemi, poruchami hybnosti, některými bolestivými obtížemi (bolesti zad, migrény…). Lékař může doporučit návštěvu psychiatra.
Dají se vůbec psychické nemoci léčit?
Dají a úspěšně. Úspěšnost je podobná jako u jiných nemocí, např. u hypertenze = "vysoký tlak". Více zde
K čemu je psychiatrická hospitalizace – pobyt v lůžkovém zařízení?
Jednoduše: hospitalizace je lepší tam, kde ambulantní léčba nestačí. Podrobněji zde
Kde najdu psychiatrickou ambulanci?
Použijte internet (lze hledat podle adresáře ve vyhledavači nebo dle klíčových slov – např. „psychiatrická ambulance Zlín“) nebo telefonní seznam. Tzv. bílé stránky obsahují také seznam zdravotnických institucí včetně psychiatrických ambulancí ve vašem regionu.
Kde najdu lůžkové zařízení?
Použijte náš aktualizovaný vyhledavač anebo.stejný postup hledání na internetu jako u ambulancí.
tisk  tisknout    mail  napište nám
Mám jít na psychiatrii?
Když vám doporučují psychiatra, neznamená to, že jste blázen...
Odkazy
Projekt destigmatizace
Stránky nabízející pomoc všem, kdo mají trápení s hlubokým smutkem nebo příliš silnou úzkostí.
Stránky o nespavosti a její léčbě.
 
   
Lundbeck logo  
   
blázinec.com